Zástupkyniam kráľovských rodín závidíme ich krásne šatníky, ale neuvedomujeme si, koľké obmedzenia musia pri nich dodržiavať.

Každá z nich dostane na začiatku rady, ktoré odzrkadľujú pravidlá etikety, ale aj morálne zásady monarchie.

1. Nesmú viditeľne preferovať jednu módnu značku

Často sa hovorí o tom, že ktorá princezná alebo vojvodkyňa obľubuje nejakú konkrétnu značku. V skutočnosti ide len o mylnú domnienku a pár kúskov oblečenia, ktoré si všimne verejnosť.

Členky monarchie totiž nemôžu viditeľne preferovať jednu konkrétnu módnu spoločnosť. Ich asistentky dôsledne dohliadajú na to, aby sa striedali rôzne značky a boli spravodlivo zastúpené.

Ďalším nepísaným pravidlom je, že väčšinou sa obliekajú do modelov domácich návrhárov, aby podporili domácu módu.

2. Kabelku majú držať v ľavej ruke

Toto pravidlo sa zakladá najmä na praktických dôvodoch. Keď sa členky kráľovských rodín stretávajú s rôznymi návštevami alebo s obyvateľmi svojej krajiny, mali by si s nimi úctivo podať ruku.

Z toho dôvodu majú mať kabelku zavesenú na ľavej ruke, aby bola pravá vždy voľná na pozdrav. Ich doplnok by nemal byť veľmi veľký, takže rozmerné tašky v ich šatníku istotne neuvidíte.

Zaujímavosťou je, že kráľovná používa svoju kabelku na posielanie tajných správ. Takýmto nenápadným spôsobom naznačuje svojmu komorníkovi, že práve niečo potrebuje.

3. Korunku si môžu dať len výnimočne

Členkám kráľovskej rodiny asi najviac závidíme ich korunky. Luxusné tiary vykladané drahými kameňmi vyzerajú ako z rozprávky.

V skutočnosti si ich však môžu užiť len pri pár príležitostiach. Protokol presne určuje, kedy majú nosiť kráľovské klenoty a kedy si vystačia s obyčajnými šperkami.

Na hlave ich môžu mať len vydaté ženy a to počas formálnych oficiálnych stretnutí, ktoré sa konajú večer po šiestej hodine.

4. Malí chlapci musia nosiť len krátke nohavice

Možno ste si všimli, že malý princ George nosí najmä krátke šortkové nohavice.

Toto pravidlo totiž ukladá protokol a v dlhých džínsoch ho môžu vidieť len jeho rodičia, alebo sa tak výnimočne ukáže počas neoficiálnych príležitostí.

Na dlhé nohavice bude mať nárok až keď sa dostane do obdobia puberty. Takýmto spôsobom sa šľachta vždy odlišovala od strednej triedy.

5. V ich šatníku by nemala byť čierna

Ženám z kráľovských rodín sa neodporúča nosiť čisto čierne oblečenie, ktoré by mohlo signalizovať, že za niekym držia smútok.

Túto farbu by mali používať len na pohreboch. Ich šaty sú často zmesou tmavomodrej a čiernej alebo tmavosivé, ale nikdy nie čisto čierne. Toto pravidla zvykla porušovať najmä princezná Diana. Odvtedy sa urobil jeden ústupok v tom, že na neoficiálnych večerných podujatiach môžu mať šaty tohto odtieňa.

Okrem toho si musia so sebou na každú cestu brať jeden celý čierny outfit, aby boli v prípade potreby pripravené na úmrtie v rodine.

6. Kráľovná má nosiť svetlé a jasné farby

Pokiaľ na čele krajiny stojí žena, jej oblečenie zodpovedá iným pravidlám ako v prípade kráľov. Ona má nosiť šaty čo najjasnejšej farby.

Medzi ostatnými dámami má byť jasne rozoznateľná a má vytŕčať z davu, aby bola dobre viditeľná. I preto môžeme na Alžbete II. vidieť zaujímavé modely, ktoré sú často inšpiráciou aj pre mladšie ročníky.

Kráľovná Alžbeta II. na prvej spoločnej ceste s Meghan Markle

7. Musia mať bezfarebnú manikúru

Zatiaľ čo pri oblečení si môžu dovoliť aspoň nejaké módne hity, pri úprave rúk sa to vôbec neodporúča.

Zástupkyne kráľovskej rodiny by nikdy nemali nosiť farebné laky a ich nechty majú byť len decentne upravené a nemali by byť ani veľmi dlhé.

Neodporúča sa ani francúzska manikúra.

8. Nemôžu mať vlasy vypnuté štipcom alebo sponou

Zakázané sú akékoľvek nedbalé účesy. Vlasy majú byť buď voľne rozpustené, alebo ich majú mať elegantne upravené.

Nemôžu ich mať iba jednoducho zopnuté štipcom alebo sponou, tak ako to nosievala Meghan Markle.

Povolený je tiež cop, ktorý však musí byť upravený do sofistikovanej podoby.

9. Kabát musia mať stále na sebe

Ešte pred odchodom z domu si musia veľmi dobre rozmyslieť, čo si na seba oblečú. Ak si totiž dajú sako alebo kabát, už ho zo seba nemôžu len tak zložiť.

Takto musia podľa protokolu zostať oblečené počas celého podujatia, i keby sa veľmi potili.

10. Počas oficiálnych návštev musia mať aspoň jedny šaty vo farbách danej krajiny

Oficiálne návštevy sú taktiež plné rôznych pravidiel. Počas nich sa sústredí na ich oblečenie ešte viac pozornosti.

Preto je veľmi dôležité, aby aspoň nejakým spôsobom vzdali hold svojim hostiteľom.

Mali by mať na sebe ich tradičný odev, symbol danej krajiny a najčastejšou voľbou je model v typickej farbe daného štátu.

zdroj: tu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.