Kravata vypovedá veľa o vašej osobnosti: Poradíme vám, ako postupovať pri jej výbere

0
75

„Dobre uviazaná kravata je prvým vážnym krokom v živote,“ uvádza Oscar Wilde. Kravata je výpovedným prvkom vášho odevu.

A to ako aj na pracovisku, tak aj v spoločnosti.

 

Má za sebou dlhú históriu

Kravata vysiela signály nášmu okoliu

Kravata vysiela signály nášmu okoliu. Tento kúsok odevu si prešiel dlhou cestou vývoja. Už na Trajanovom stĺpe z roku 113, je vyobrazený muž so šatkou na krku, predchodcom dnešnej kravaty.

V 17. storočí bola šatka súčasťou oblečenia len veľmi bohatých a urodzených pánov. Ručne vyrábané krajkované „kravaty“ si nemohol dovoliť hocikto. U prisťahovalcov v Amerike v 18. storočí sa ujala tzv. „bandanna“, vzorovaná šatka, ktorá odchádzala a potom sa opätovne vracala do módy, v ktorej je až dodnes.

V Anglicku na univerzite v Oxforde si študenti začali už v roku 1880 uväzovať jednoduchým kravatovým uzlom pod bradou slamený klobúk. Tým vlastne vytvorili priestor pre vznik klubových kravát. Vidíme, že už tu sa kravata stala symbolom a prvkom spolupatričnosti k určitej časti spoločnosti.

Vzostup modernej kravaty

Iste ste si všimli,

„Moderné“ kravaty registrujeme už na fotografiách z prelomu 19. storočia. Newyorčan Jesse Langsdorf zmenil navždy vzhľad kravaty a vytvoril z nej kus, ktorý poznáme dnes.

Do roku 1924 sa strihala pozdĺž nití, a preto sa rýchlo opotrebovala. Od dôb Jesseho Langsdorfa sa látka na výrobu kravaty začína strihať pod 45 stupňovým uhlom.

Hodváb sa rozstrihá z troch kusov a tie potom zošijú. Túto metódu používajú dodnes niektoré značky.

A prečo vlastne názov kravata?

Asi najlogickejším vysvetlením pomenovania tohto kúsku odevu, ktorý nosia páni okolo je toto:

V 16.storočí za panovania Ľudovíta XIII. bojovali po boku Francúzov aj legionári z Chorvátska. Ich oblečenie v sebe zahŕňalo aj farebnú šatku, ktorú vojaci dostávali od svojich priateliek či manželiek, ako spomienku na ich lásku. Boli rôznych farieb a materiálov.

Šatky sa Francúzsku zapáčili, zaujali a tak sa rýchlo stali súčasťou aj uniforiem francúzskych vojakov. Tak sa slovo „la croate“ pomaly zmenilo na výraz „la cravate“, ktorý sa v podstate používa dodnes.

Ako som spomínal, na počiatku bola kravata prejavom spolupatričnosti k určitej skupine ľudí, škole, pluku či klubu. Až neskôr nadobudla aj svoj estetický význam.

Takto postupujte pri jej výbere

„Moderné“ kravaty registrujeme už

Preto je veľmi dôležité byť opatrný pri jej výbere. Vyhýbať sa rôznym módnym trendom, viď 60. a 70. roky. Nehovoriac už o kravatách s postavičkami z animovaných filmov, či tých „propagujúcich“ vianočné sviatky.

V prvom rade by kravata mala byť z prírodného materiálu, teda z hodvábu, vlny, kašmíru a uviazaná tak, aby sa uzol nerozväzoval a dĺžka siahala na stred spony opasku. Veľkosť uzla samozrejme závisí od tvaru goliera – čím väčšie je rozpätie cípov, tým väčší by mal byť uzol. Muž by mal vedieť uviazať aspoň tri druhy uzlov, four-in-hand, polovičný a úplný windsorský uzol.

Kravata nemusí byť nutne jednofarebná, skôr naopak. Červený, modrý, fialový alebo šedý základ s drobnejším vzorom bude prejavom vášho vkusu, o to viac, ak k tomu budete vedieť zladiť vreckovku v náprsnom vrecku saka.

Vreckovka nie je nutnosťou. Je prejavom vašej osobnosti, prístupu k sebe a okoliu. Poukazuje na to, že máte vyspelejší štýl ako vaši kolegovia.

Samozrejme, ak si nedôverujete dostatočne, a nemáte istotu, či ste vreckovku vhodne zladili s kravatou, alebo inou časťou odevu, vynechajte ju. Lepšie prázdne náprsné vrecko, ako nudný biely pásik vytŕčajúci a „ladiaci“ s nevýraznou jednofarebnou kravatou. Posledný trend našich zákonodarcov.

Vreckovka vám pomôže doladiť váš štýl a vkus

Miroslav Paluch, poradca preIste ste si všimli, že zároveň s kravatou sa nevyvíjala vreckovka. Už tu je základ toho, že

nikdy, ale naozaj nikdy nebola v móde kombinácia kravaty a vreckovky v jednej farbe, jednom dezéne.

Neobstojí prehlásenie, že takto sa dajú kúpiť v obchode. Ide iba o záujem obchodníkov, nie o váš vkus. Kedy a kde preto voliť práve vreckovku? Voľte ju stále a takmer všade. Oblek, sako, blejzer, kabát – všade tam, kde je náprsné vrecko, tam patrí aj vreckovka, samozrejme okrem vrecka košele.

Umenie kombinovať vzory a farby vreckovky so zvyškom odevu je iba na osobnej schopnosti. Prejavujete ňou seba, svoj štýl a vkus. To, čo sa niečo hodí, alebo nehodí k sebe – káro ku káru, paislej vzorky na kravate- určujete vy sám.

Dôležité je, aby to spolu vytváralo harmóniu a malo aspoň jeden spoločný bod, jednu farbu, a to napríklad aj na ponožke.

Nepodceňujte význam kravaty. Majte ju uviazanú okolo krku. Jej správnym uzlom, tvarom, materiálom a najmä farbou vysielate o sebe signál okoliu.

Sledujte trendy, nebojte sa zaexperimentovať, ale stále nech je kravata váš prejav, odraz vás samého a vašej osobnosti.

zdroj: tu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.