Ples či bál.

Jedna z možností vyraziť si do spoločnosti, vyvetrať spoločenské oblečenie, ukázať svoje tanečné schopnosti a zaskvieť sa v lepšom svetle, aj ako znalec etikety prináležiacej tejto udalosti.

V prípade, že patríte k nadšencom plesov a zúčastňujete sa ho aspoň dvakrát ročne, je dobré si zaopatriť kvalitný smoking

Plesáme a bálujeme už od sklonku 15. a 16. storočia. Počiatky tejto spoločenskej udalosti siahajú na francúzsky kráľovský dvor.

Aj dnes je ples spôsobom, ako sa uviesť do spoločnosti a zviditeľniť sa ako dobrý organizátor akcie. Účasť na plese, by nemala byť náhodná, tak ako aj správna voľba spoločenského oblečenia.

Takto postupujte s výberom oblečenia

Výber vhodného obleku si v žiadnom prípade nenechávajte na poslednú chvíľu. Pre páry, ktoré sa zúčastňujú týchto akcií pravidelne, je to samozrejme jednoduchšia úloha. Najmä pre pánov, ktorí môžu využiť svoj smoking.

Dámy to majú trocha ťažšie. Nemôžu predsa ísť na ples v róbe z minulého roka, to sa naozaj nerobí. Páni, chcete predsa, aby vás vaša krajšia polovička dostatočne reprezentovala.

Na ples nechodíme sami, teda v žiadnom prípade sa ho nezúčastňujeme bez partnera či partnerky.

Ples či bál- jedna

Pozor na to, čo stojí na pozvánke

V prípade, že patríte k nadšencom plesov a zúčastňujete sa ho aspoň dvakrát ročne, je dobré si zaopatriť kvalitný smoking a strážiť si váhu. Inak si ho postačí zapožičať a to práve v prípade, že na pozvánke organizátora, je ako dress code uvedený práve „Black Tie“.

Je viacero možností  dress codu. Pre priblíženie uvádzame ďalšie: Black Tie Optional, Black Tie Creative, Black Suit, alebo Dark Suit. 

Ale poďme pekne po poradí: Black Tie v etikete znamená, že si páni oblečú smoking. V prípade Black Tie Optional si môžeme vybrať medzi smokingom alebo čiernym oblekom. Samotný názov Black Tie Creativ nám napovedá, že môžeme byť kreatívni. Avšak, opatrne s kreativitou – meniť môžeme farby motýlika, košele, šerpy alebo vestičky.

Vždy však zostávame verní čiernej farbe obleku. Alternatívou čierneho smokingu je variant modrého saka, avšak nohavice zostávajú stále čierne, môžu byť však ozvláštnené jedným lesklým lampasom. Pri štandardnom dress code Black Tie je motýlik v smokingu jednoznačne čierny, ideálne ručne viazaný.

Šerpa záhybmi smeruje nahor a je inej než čiernej farby. Vyhnite sa setom v jednej farbe, a aj „módnym trendom“ v podobe farebných či vzorovaných „smokingových“ sák. Využiť ich môžete na maškarnom plese či bále, tam sú prípustné. Nemajú však nič spoločné s dress codom Black Tie.

Black Tie v etikete

Black suit, alebo Dark Suit, znamená čierny oblek, alternatívou môže byť tmavomodrý, „midnight blue“, oblek, nie však v odtieňoch šedej farby. Postačí biela košeľa a slávnostnejšia kravata.

Povýšiť outfit možno košeľou s dvojitou manžetou a elegantnými manžetovými gombíkmi, ideálne z drahých kovov alebo vzácnych kameňov či perlete. Takzvaný „dirigentský“ golier na košeli sa nedopatrením dostal do smokingu, patrí však výlučne do dress codu White Tie, ktorý obsahuje frak.

Ten už dvadsať rokov nie je najvyšším formálnym oblekom, jeho úlohu prebral smoking, do ktorého patrí košeľa s klasickým golierom, ale s dvojitou manžetou a zakrytou lištou.

Takto voľte doplnky

Elegantnejším je prevedenie s ozdobnými gombíkmi spolu s manžetovými. Tu sa setu nevyhýbajte, je na správnom mieste. Biela hodvábna vreckovka v náprsnom vrecku zvýši váš kredit.

Hygienická vreckovka by mala byť bavlnená, papierová sa v žiadnom prípade nehodí. Pán by mal mať vo vrecku dve takéto vreckovky, aby jednu mohol ponúknuť dáme v prípade potreby.

Pozor na topánky

Ideálne sú lakované topánky, pripúšťajú sa aj čierne topánky typu Oxford, na viazanie s vysokým leskom. Čierne spoločenské topánky s čo najtenšou koženou podrážkou, sú aj súčasťou ostatných dress codov.

Hodinky, nie sú podmienkou na vysokej spoločenskej udalosti akou je aj ples. Ak si ich predsa chcete vziať, voľte tenké na koženom remienku.

Výber vhodného obleku si

Spomenul som White Tie, teda odev s frakom. Ten je vhodný na Slovensku už iba na jednu udalosť – Ples v opere v Bratislave. Vo Viedni je jediným možným pánskym oblekom.

Bratislavský ples v opere, asi ako jediný ponúka tri možnosti: White Tie, Black Tie a slávnostnú uniformu.

Pozor na zvrchník

Na formálne oblečenie patrí spoločenský kabát, nie športové, či páperové bundy. Keď hovoríme o dress codoch na pozvánkach, myslíme hlavne na pánov. Dress code je určený hlavne pre nich a nemôžu ho podceniť.

Je to jeden z hlavných prejavov úcty voči vášmu hostiteľovi. Dámy sa prispôsobujú k dress codu pánov. Je to dané najmä tým, že dámy majú omnoho väčšiu možnosť výberu farby róby.

Black suit, alebo Dark
Na záver udávame zopár upozornení pre pánov. Na ples prichádzame na čas a odchádzame, keď je už trištvrtina účastníkov preč. Ples uzatvára hostiteľ, nie vy. Dáme pomôžeme z kabáta, aj do kabáta a robíme jej dopomoc pri chôdzi po schodoch. Na ceste hore sme o niečo za ňou, pri chôdzi dole zasa pred ňou.
V kruhu známych aj neznámych, pozdravíme najskôr neznámych, až potom ľudí, ktorých poznáme. Pri stole najprv predstavíme seba, potom partnerku, ktorej pomôžeme aj s jej stoličkou. Zásadne si nepodávame ruky do kríža, cez stôl a prekážku. Venujeme sa svojej partnerke a nenechávame ju samu pri stole.
V prípade, že niekto známy pozve našu dámu do tanca, sme povinní ísť tancovať aj my, teda s jeho partnerkou. Neupozorňujeme na seba zvýšeným hlasom a tanečnými kreáciami. Sme taktní a galantní a z plesu odchádzame v povznesenej, nie podguráženej nálade.
Miroslav Paluch, poradca pre
zdroj: tu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.